przy zachowaniu ciągów roboczych i komunikacyjnych
Data ukończenia: 07 / 2019
Oprogramowanie: Archicad
Chaber Pracownia Projektowa
Przedstawiona aranżacja zlokalizowana została na piętrze restauracji stanowiącej część większego założenia z wewnętrznym placem zabaw dla dzieci. W związku z tym w restauracji odbywać się będą również imprezy urodzinowe dla najmłodszych. Głównymi daniami wydawanymi w restauracji będą torty i ciasta urodzinowe, naleśniki, gofry, frytki oraz nuggetsy.
Projekt ten został zaakceptowany na etapie koncepcyjnym. Został zaplanowany bardzo szczegółowo biorąc pod wzgląd nie tylko ścieżki komunikacyjne i robocze, ale również dokładny dobór wyposażenia.
Pomieszczenia:
Klatka schodowa stanowiąca za razem wejście do restauracji
Sala konsumpcyjna
Zmywalnia
Magazyn produktów suchych, warzyw i owoców
Magazyn urządzeń chłodniczych
Obróbka warzyw i jaj, wraz z naświetlaczem i lodówką stanowiącą magazyn jaj
Kuchnia cukiernika
Kuchnia
Magazyn naczyń i urządzeń kuchennych
Dodatkowe funckje:
A. Lada do zamawiania oraz wydawania posiłków
B. Witryna chłodnicza
C. Miejsce do składowania brudnych naczyń kuchennych
Pracownia mody
Lokalizacja: Poznań, ul. Wyszyńskiego
Rodzaj: Projekt studencki
Data ukończenia: 06 / 2019
Współautor: Natalia Meisnerowska
Politechnika Poznańska Wydział Architektury
Prowadzący: dr inż. arch. Tomasz Jastrząb
Projekt przedstawia współautorską koncepcje projektu dla kreatywnego biura mody. Każde z pięter posiada odmienną funkcję. Piętra przeznaczone są zarówno dla klientów jak i pracowników. Odpowiednie wykończenie wnętrz oraz wyposażenie ma za zadanie zapewnienie komfortu pracy.
Ostatnie piętro z antresolą gwarantuje swobodę użytkowania. Może służyć jako miejsce pokazów mody, zaplecze wypoczynkowo-kawiarniane lub powierzchnia do wynajęcia.
W prezentowanym projekcie szczególną uwagę zwrócono na przestrzeń pracownika.
Forma strefy projektowej biura została zaprojektowana w ten sposób, by pobudzać kreatywne myślenie. biurka zostały ułożone w nietypową formę, prowadzącą wzdłuż drogi do biura głównego projektanta. Całość biura wyposażona została w liczne formy zieleni, w tym również taras otwarty na ogród zimowy.
Natomiast przestrzeń pracownicza została wyposażona w wiszące przesłony oraz inne zabezpieczenia akustyczne w celu zwiększenia komfortu pracy. Dodatkowo zostało zaprojektowane biurko dostosowane dla osoby szyjącej ubrania. Jest ono wyposażone w bardzo wiele przestrzeni przechowywania, dwa przestawne moduły, wysuwaną podstawkę w celu powiększenia powierzchni roboczej.
Poszczególne piętra zostały podzielone według całego procesu tworzenia odzieży.
Zaczynając od projektu, poprzez wykonawstwo, aż po sprzedaż i reklamę.
STREFA WEJŚCIOWA
Jest to strefa przeznaczona zarówno dla klientów, jak i pracowników. Posiada ona bezpośrednie połączenie ze sklepem.
STREFA HANDLOWA
Przestrzeń przeznaczona dla handlu własnymi produktami.
STREFA WYKONAWCZA
Miejsce wyrobu zaprojektowanej odzieży, wyposażone w dedykowane meble oraz odpowiednio wyciszone poprzez materiały pochłaniające dźwięk.
STREFA BIUROWA
Przestrzeń kreatywna, przeznaczona dla projektantów odzieży. Odbiega ona swoim układem od standardowego układu biura.
STREFA WYNAJMOWANA / WYBIEG
Strefa przeznaczona zarówno pod wynajem, jak i do prezentowania własnych projektów i produktów w formie pokazów mody.
ANTRESOLA
Miejsce wypoczynkowe, rekreacyjne, zarezerwowane pod bufet. Przeznaczone do dodatkowego miejsca obserwacji pokazu mody.
Studio tatuażu
Lokalizacja: Poznań, ul. Chłodna
Rodzaj: Projekt studencki
Data ukończenia: 02 / 2021
Politechnika Poznańska Wydział Architektury
Prowadzący: mgr inż. arch. Joanna Bogajewska-Danek
Projekt "Tuż tusz" jest adaptacją oraz rozbudową kamienicy przy ulicy chłodnej. obejmuje on wiele aspektów zarówno wizualno-estetycznych, jak i również funkcjonalnych. głównym założeniem było stworzenie miejsca dla tytułowego studia tatuażu wraz z towarzyszącymi funkcjami. Równie ważne było stworzenie atrakcyjnego i wyjątkowego założenia, które nie trudno będzie pomylić z najbliższą zabudową, dzięki czemu przewidziana funkcja jeszcze bardziej zyska na znaczeniu.
GŁÓWNE ZAŁOŻENIA PROJEKTOWE
Bardzo ważnym elementem tego projektu było wyróżnienie ukrytej w wąskiej ulicy projektowanej zabudowy usługowej tak, aby przyciągała klientów. Zastosowano nietypową konstrukcję od strony ulicy Chłodnej, a także cegłę na całej elewacji.
Główną składową projektu jest studio tatuażu zlokalizowane w starej kamienicy. Zaprojektowane tak, aby zapewnić najwyższy komfort użytkowania. W pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Aby uatrakcyjnić ofertę kamienicy zaprojektowano na ostatnim piętrze salon fryzur alternatywnych oraz salon barberski dla mężczyzn, co znacząco poszerzy wachlarz odwiedzających to miejsce klientów oraz przyczyni się do autoreklamy lokali.
Dopełnieniem, a zarazem rozbudową istniejącej części jest nowoprojektowana herbaciarnia z funkcją czytelni, która służyć może również jako poczekalnia.
W projekcie wykorzystano rozwiązania ekologiczne, takie jak: rośliny oczyszczające powietrze, panele słoneczne, zminimalizowanie powierzchni nieprzepuszczalnych, itp.
Wprowadzono także rozwiązania przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością, na przykład: windę w starej części budynku czy też toalety ze specjalnym wyposażeniem.
W istniejącej części budynku znajdują się studia tatuażu, wyposażone w najważniejsze akcesoria, wraz z pomieszczeniem przeznaczonym dla projektantów wzorów oraz konsultacji z klientem. znajdują się w nim stanowiska komputerowe, ale także miejsce do rysunków odręcznych. W nowej części natomiast znajduję się antresola stanowiąca przedłużenie znajdującej się poniżej herbaciarni.
Herbaciarnia
Jest to dobudowana do istniejącej zabudowy część. Główną część herbaciarni stanowi dwupiętrowa kondygnacja, w której znajdują się wysokie rośliny. dodatkową przestrzenią wypoczynkową jest miejsce na antresoli, o bardziej przyciemnionym oświetleniu naturalnym.
Loftowy klimat jest kontynuacją stylu nałożonego na studio tatuażu, stanowi on proste tło dla mnogości roślinności oraz stanowi połączenie wnętrza z zewnętrzem.
Przestrzeń ta może służyć jako miejsce wyciszenia się lub po prostu poczekalnia przed wizytą w studiu tatuażu
Elewacje
Elewacje istniejącej kamienicy zostały całkowicie odnowione. Ich całokształt pozostał niezmieniony. Ściany zostały oczyszczone z dotychczasowego tynku, kryjąca się pod nim cegła została oczyszczona, a jej ubytki uzupełnione. Niektóre fragmenty zostały ponownie zatynkowane i wysunięte przed lico ściany o kilka centymetrów. Zmieniła się forma środkowej części budynku: otwory okienne zostały wyrównane względem części bocznych. Również stolarka okienna i drzwiowa została wymieniona, aczkolwiek nawiązuje ona dotychczasowego kształtu i podziału okien.
Elewacje nowej części budynku zostały zaprojektowane tak, aby utrzymać nadany głównej części styl loftowy. elewacja boczna przylega do istniejącego budynku, natomiast tylna położona jest na granicy działki, dlatego tylko elewacja frontowa wyposażona jest w przeszklenia.
Dziedziniec
Aby wyróżnić nowopowstałe przedsięwzięcie zlokalizowane w głąb działki wejście na projektowaną działkę podkreślone zostało stalową konstrukcją żebrową, stanowiącą podstawę dla roślin pnących się. Na terenie działki zostały zlokalizowane miejsca parkingowe dla osób korzystających ze znajdujących się tam usług. Nawierzchnia dostosowana jest dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ale zastosowano również półprzepuszczalne bloki, by zwiększyć powierzchnię biologicznie czynną.
Na dziedzińcu znajduje się zieleń wysoka, średnia oraz niska. Zlokalizowano tu również małą architekturę w formie siedzisk dla klientów.
Ośrodek sportu i rekreacji
Lokalizacja: Środa Wielkopolska, ul. Topolska
Rodzaj: Projekt studencki
Data ukończenia: 06 / 2019
Współautor: Maria Kowalska
Politechnika Poznańska Wydział Architektury
Prowadzący: prof. dr hab. inż. arch. Anna Januchta-Szostak
Projekt zlokalizowany jest w Środzie Wielkopolskiej, tworząc miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Stanowi ono swego rodzaju rozszerzenie klinu zieleni. Budynek zaprojektowano w taki sposób, aby zostało umożliwione etapowanie budowy. Głównym elementem jest wielofunkcyjna hala sportowa z nietypową konstrukcją, widownią oraz górnym doświetleniem.
Gospodarstwo rolno-rekreacyjne
Lokalizacja: Czarnybród
Rodzaj: Projekt studencki
Data ukończenia: 06 / 2019
Współautor: Maria Kowalska
Politechnika Poznańska Wydział Architektury
Prowadzący: dr inż. arch. Marzena Banach-Ziaja
Projekt zakłada utworzenie kompleksu architektury wiejsko-rekreacyjnej, w której skład wchodzą:
dom właściciela,
budynki gospodarcze - pomocnicze
budynki gospodarcze - hodowla alpak
agroturystyka z salą imprezową i domkami letniskowymi.
Całość założenia wykorzystuje rozwiązania ekologiczne, w tym zastosowanie lokalnego budulca – rudy darniowej.